Jdi na obsah Jdi na menu
 


Živé kameny - Lithops

28. 2. 2010

ÚVOD

Rostliny rodu Lithops pochází z jižní Afriky. Malé procento živých kamenů spadá i do rodu Conophytum. Patří do čeledi Aizoaceae (dříve Mesembryanthemaceae – kosmatcovité). Jsou známy především pod názvem „Živé kameny“ nebo také někdy „Kvetoucí kameny“. V překladu do češtiny slovo Lithops znamená „podobný kameni“. Je to velice atraktivní rod se 36 druhy a spoustou dalších poddruhů. Rostliny tohoto rodu nemají stonek, jejich tělo tvoří dvojice sukulentních ztlustlých listů, mezi nimiž je dle druhu různě velká škvíra. Jsou zbarveny nejrůznějšími kombinacemi barev a doplněny drobnými průsvitnými místy. Ty tvoří na povrchu listů kresbu. Jejich význam spočívá v tom, že jimi proniká do nitra rostlin sluneční záření umožňující fotosyntézu. Rostou pomalu a květináč se tak zaplní až po několika letech. Kameny kvetou na konci léta a na podzim. Květy jsou žluté nebo bílé. Otvírají se kolem poledne a na noc se zavírají.

OSVĚTLENÍ:

Rostliny vyžadují maximální možné osvětlení v létě i přes zimu.

 

ZÁLIVKA:

Zaléváme je od dubna do října po vyschnutí substrátu. Je to tedy asi jednou za týden až 14 dní. Jelikož se jako dekorace na povrchu substrátu často používají různé kamínky, musíme si dát pozor na přelití tím, abychom rostliny nezalily dříve než substrát důkladně proschne. V zimních měsících (u starších rostlin po odkvětu) nezaléváme vůbec. V tomto období nastává období jejich klidu, kdy starý pár listů začíná jakoby uvadat a uvnitř se začínají rodit listy nové. Toto „převlékání“ trvá prakticky celou zimu. Na jaře ze starého páru listů zůstává pouze suchá slupka. To je ten pravý okamžik na první zálivku.

HNOJENÍ:

Živé kameny (Lithops) hnojíme pouze v případě, že jsme rostlinu déle než dva roky nepřesazovali. Dávku hnojiva snížíme dvakrát oproti doporučení výrobce.

PŘESAZOVÁNÍ:

Živé kameny (Lithops)Přesazujeme pouze tehdy, jestliže kořeny zaplnily celý květináč. Květináč musí být široký, mělký, s vysokou vrstvou drenáže. Půda: 1 díl listovky, 1 díl říčního písku, 0,5 dílu hlíny. Abychom zamezili zahnívání stonků a kořenů, je účelné udělat svrchní drenáž z drobného štěrku.

MNOŽENÍ:

Živé kameny (Lithops) množíme časně zjara, semeny. Sazenice nezaléváme shora, ale do misky, abychom nezpůsobili zahnívání. Můžeme zavlažovat pipetou nebo injekční stříkačkou tak, aby voda nedopadala na lístečky, ale kolem nich, a rychle se vsakovala do zeminy.

ŠKŮDCI, CHOROBY:

Živé kameny (Lithops) jsou škůdci a chorobami napadány jen velmi vzácně.

 

Náhledy fotografií ze složky Živé kameny

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář